Kiedy dziecko rysuje przemoc

Dziecko nie zawsze nazywa to, co czuje czy opowiada o swoich przeżyciach. Dopiero uczy się rozróżniania między dobrem i złem, a wiedzę czerpie zwłaszcza od dorosłych. Jeśli więc powiemy mu, że przemoc czy kradzież to coś pozytywnego, tak to zapamięta i przypuszczalnie będzie biło lub kradło.

Dziecko, Chłopiec, Kambotscha

Nie zawsze też opowiada nam o swoich bolączkach, problemach czy cierpieniach. Dużo łatwiej możemy je zauważyć dzięki zachowaniu malucha. Warto więc pamiętać, aby go obserwować – zarówno jego reakcje na konkretne miejsca czy osoby, jak i to, co dziecko wytwarza czy jak śpi.

Portret, Dziecko, Ręce

Rysunki dziecięce są najlepszym chyba materiałem dla psychologów, ponieważ to one ukazują czasem tragedię rozgrywającą się tuż obok nas, a o której dziecko nie mówi, bo się wstydzi, boi lub ktoś mu tego zabronił.
Sny to drugi bardzo ważny sygnał, że coś może być nie tak. Koszmary oczywiście ma prawie każde dziecko, jednak jesli się one powtarzają, a do tego dochodzi nocne moczenie się, warto zapytać o treść snów i udać się z dzieckiem do psychologa.

Dziecko, Płacz, Chłopiec, Smutny, Young

Lepiej dmuchać na zimne niż udawać, że nic się nie dzieje.

WordPress Themes